Noc-Bibliotek-2019W piątkowy chłodny wieczór o godzinie 18.00 do Biblioteki przybyło 15 młodych ludzi. Przybyli z kołdrami, kocami, śpiworami, poduszkami, ale też przemycił się nawet spory miś – przytulak. Przyszli zobaczyć co takiego dzieje się w Bibliotece w nocy i się dowiedzieli, że: można było obejrzeć świetny film (zabawny, wzruszający) „Ptyś i Bill”, że można grać w nieskończone ilości gier; bawić się literacko, sportowo, a na pewno DOBRZE!!

Sporo młodych ludzi ubranych było w specjalne stroje piżamowe, czym dodali wiele uroku naszej Nocce! W tych też strojach przeszli z nami na plac koło szkoły Podstawowej w Grucie, gdzie Bibliotekarka Kasia także zorganizowała Noc Bibnoc bibliotek 2019 aliotek dla swoich uczniów. Tam, przy pomocy wspaniałych strażaków z OSP Gruta (wielkie dzięki Chłopaki!!) rozpaliliśmy mega grilla i zajadaliśmy się kiełbaskami, paluszkami rybnymi (pychota!!) czy grillowanym chlebem. Było mega fajnie! a potem były konkurencje sportowe, wszak trzeba było się rozgrzać w ten zimny czas. Zabawy i śmiechu było co niemiara. Kolejnym wyzwaniem było wspólne, już teraz ponad 30-osobowe przejście przez ciemny (brrr!!!) park, gdzie podobno straszyło. Jednakowoż wszyscy wróciliśmy bezpiecznie do Biblioteki Publicznej, gdzie wszyscy znaleźli sobie miejsce – za regałem, pod regałem, pod stołem, nad stołem, etc…

Po słodkim poczęstunku zaczęły się zabawy i gry. Był też, a jakże!, czas na czytanie i na flirt z Hłaską. Kiedy o 23.00 rodzice zaczęli przychodzić po swoje dzieci słychać było jeden jęk – że to już tak szybko!! być może zrobimy jakieś biblioteczne piżama party we ferie….kto wie…chętnych na pewno nam nie zabraknie!

Dzięki wielkie za wspólną zabawę! Jesteście super!!72275117_3256583367716128_2365455600504012800_n

W związku z zaplanowanymi inwentaryzacjami księgozbiorów w Filiach Bibliotecznych w Okoninie i Boguszewie placówki będą nieczynne w następujących terminach:
– 7-18 października będą nieczynne placówki w Okoninie i Boguszewie – inwentaryzacja w Okoninie;
– 4-15 listopada nieczynne placówki w Boguszewie i Okoninie – inwentaryzacja w Boguszewie.

Biblioteka Gminna w Grucie będzie czynna cały czas.
Filia Biblioteczna w Nicwałdzie nieczynna nadal – do 18.10.2019r.

Prosimy o wyrozumiałość i wypożyczanie książek w dowolnym dostępnym terminie, bądź w tych placówkach, które są czynne.

 

W piątek 4 października w Bibliotekach w Grucie, Okoninie i Boguszewie organizujemy Noc Bibliotek. Ogólnie w godzinach wieczornych do późnowieczornych . Obowiązuje limit miejsc i ZAPISY!!!
Szczegóły dwóch filii podam niedługo .
NOC BIBLIOTEK w Grucie zaczynamy o 18.00 do 23.00.

Koniecznie trzeba się zapisać – mamy limit miejsc!
Zapraszamy dzieci w wieku 8-13 lat!!!
W programie FILM, gry, zabawy, podchody, wspólne ognisko dla uczestników naszej Nocy i Bibliotece szkolnej z SP Gruta. Potem wspólne konkurencje i zabawy!!
Hasłem tegorocznej NOCY BIBLIOTEK jest „Znajdźmy wspólny język” – razem będziemy go szukać:)

screen noc bibliotek

mkwc-logoRuszamy z kolejnym projektem dla naszych najmłodszych Mieszkańców Gminy Gruta i ich Rodziców 🙂
W tym roku zapraszamy już cztery roczniki dzieci:  2013-2016, także te dzieci z zeszłego roku, które brały udział w pilotażowym projekcie.
Otrzymaliśmy 180 gratisowych zestawów książek dla dziecka i rodzica, przypinki, paszporciki, naklejki – tym razem z delfinkiem…wszystko dla tych, którzy przyjdą do Bibliotek w naszej Gminie, założą kartę czytelniczą i wypożyczą książkę.
Kiedy przyjdą po raz kolejny i wypożyczą kolejną książkę otrzymają naklejkę na paszporcik. A kiedy uzbierają 10 naklejek, dziecko otrzyma DYPLOM MAŁEGO CZYTELNIKA!!!
PROSTE?? bardzo Serdecznie zapraszamy do odwiedzin wszystkich placówek bibliotecznych 🙂

70004703_370204416970305_6494337748118274048_n

indeksEuropejskie Dni Dziedzictwa, organizowane w naszej Gminie już od siedmiu lat, mają już swoją tradycję i spore rzesze fanów. W Grucie, w sobotę 14 września, podobnie jak w wielu miejscach Europy, promowaliśmy różnorodność  regionalnego dziedzictwa kulturowego.
Biblioteka w Grucie napisała projekt do KSOW w ramach działania „Wieś na weekend’2019” i otrzymała grant 4 000,00 na organizację EDD.
Tego dnia już od szóstej rano nad Jeziorem Dużym odbyły się Zawody Wędkarskie, w międzyczasie w Bibliotece w Grucie realizowane były warsztaty rękodzieła, prowadzone przez trenerkę Małgorzatę Górecką. O godzinie 14.00 w gruckim Kościele odprawiona została msza po łacinie przez księdza proboszcza Henryka Szczodrowskiego, przy akompaniamencie organisty Krzysztofa Kani.
Od godziny 15-tej na plaży nad Jeziorem Dużym rozpoczął się blok wydarzeń, podczas którego wręczyliśmy nagrody w konkursie plastycznym „80 lat temu były takie wrześniowe dni…II wojna światowa oczami dzieci” ogłoszonym już w trakcie wakacji. Wpłynęły na niego 23 prace w dwóch kategoriach. W grupie klas I-IV zwyciężyli Julia Kruca, Zosia Kwiatkowska i Alicja Kruczek, a w klasach V-VIII – Jakub Kolemba, Patrycja Jaranowska, Dorota Glinowiecka. Wręczyliśmy także liczne wyróżnienia i nagrody pocieszenia.
Następnie wyłoniliśmy zwycięzców w zawodach wędkarskich, i tak w grupie dzieci I miejsce zajął Bartosz Domżalski, i kolejno Michał Domżalski, Amelia Anflik i wyróżnienie dla Łukasza Anflik. Wśród dorosłych zwyciężyli: Sebastian Słomiński, Paweł Osmański, Paweł Domżalski i wyróżnienie otrzymał Łukasz Osmański.
Kolejny konkurs zorganizowaliśmy dla dorosłych, którzy zmagali się w quizie wiedzy o grantodawcy (KSOW). Konkurs wygrali Aleksandra Kolemba, Aleksandra Proc i Dominika Śniadecka.
Laureaci wszystkich konkursów otrzymali nagrody w postaci bonów ufundowane w ramach projektu KSOW.
Ponadto na plaży zorganizowana była wystawa ozdobnych ptaków i zwierząt, stoisko Nadleśnictwa Jamy oraz stoisko Sołectwa Gruta, które oferowało tradycyjnie już zupę rybną, ciasto, kawę i napoje. Strażacy z gruckiego OSP zajęli się przygotowaniem ogniska i pieczeniem kiełbasek, a pan Dawid Gamoń uatrakcyjnił nasze EDD wystrzałami z armatki czarnoprochowej, a także udostępnił do zwiedzania autentyczny wóz sanitarny z czasów II wojny światowej.
Oprócz tego Bibliotekarki przygotowały blok zabaw literacko – sportowych, w których nie brakowało chętnych. Ponadto w ramach projektu przygotowana była broszura informacyjna oraz gadżety promocyjne, rozdawane wszystkim uczestnikom.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się strefa relaksacyjna z leżakami i kocami z logo EDD.
Organizatorami wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna im. W. Kulerskiego w Grucie i Gmina Gruta. Partnerami byli: Sołectwo Gruta, Chełmżyński Klub Hodowców Gołębi rasowych, Nadleśnictwo Jamy, parafia NMP w Grucie, OSP Gruta, Polski Związek Wędkarski Okręg Toruń Koło Gminne Gruta, Szkoła Podstawowa w Grucie oraz GCK.
Dziękujemy także darczyńcom i sponsorom oraz wielu ludziom, którzy pomagali przy organizacji tego wydarzenia. Nie sposób wszystkich wymienić, ale Wy wiecie, że te dzięki są dla Was.
Jako ciekawostkę podam, że EDD w naszym województwie organizowało tylko 18 miejscowości, a w naszym powiecie tylko Gruta i Grudziądz.
Kolejne EDD przeszły już do historii, ale wierzymy, że uczestnicy zachowają je we wdzięcznej pamięci i oczywiście zapraszamy już na kolejny rok!

« 2 z 2 »

 

screen warsztat

REGULAMIN WARSZTATU RĘKODZIEŁA LUDOWEGO

w ramach imprezy plenerowej Europejskie Dni Dziedzictwa

w ramach projektu WIEŚ NA WEEKEND 2019 – „Nasze dziedzictwo, nasza kultura, nasza tradycja”.

 1. Organizatorem warsztatu jest Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Kulerskiego w Grucie
 2. Warsztat odbędzie się w sali Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Kulerskiego w Grucie w dniu 14 września 2019 roku w godzinach 9.00-12.00
 3. Trenerem warsztatu będzie pani Małgorzata Górecka – instruktor rękodzieła ludowego i artystycznego. W gestii instruktora pozostaje zaopatrzenie wszystkich uczestników we wszystkie niezbędne materiały i udzielenie wszelkiej niezbędnej pomocy przy wykonywaniu prac.
 4. Celem projektu jest kultywowanie tradycji oraz integracja międzypokoleniowa społeczności poprzez organizację warsztatu rękodzieła ludowego w Gminie Gruta.
 5. Ilość miejsc ograniczona do 20 osób. Obowiązuje kolejność zgłoszeń od momentu podania informacji do wiadomości publicznej.
 6. Zgłoszenie udziału w warsztatach jest równoznaczne z przyjęciem do wiadomości i zaakceptowaniem niniejszego regulaminu oraz warunków uczestnictwa.
 7. Udział w warsztacie jest bezpłatny.
 8. Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych, zamieszkałych na terenie Gminy Gruta.
 9. Warsztat obejmie naukę decoupage oraz wykonanie obrazków tą metodą, z zachowaniem form obowiązujących w dawnych technikach obrazkowych.
 10. Wykonane prace zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia plenerowego Europejskie Dni dziedzictwa tego samego dnia w godzinach 15.00-16.00 nad Jeziorem Dużym w Grucie. Potem uczestnicy warsztatu mogą je zabrać ze sobą do domu.
 11. Cały warsztat sfinansowany zostanie z funduszu projektu Wieś na weekend 2019, ogłoszonego przez KSOW. Nazwa własna „Nasze dziedzictwo, nasza kultura, nasza tradycja”.
 12. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne kontuzje lub nieszczęśliwe wypadki uczestników zajęć.
 13. Dojazd uczestników odbywa się na koszt własny
 14. Organizator zastrzegają sobie prawo wyłączności do interpretacji niniejszego
 15. Uczestnik warsztatu wyraża zgodę na publiczne ogłoszenie wykonanych prac, publiczne podanie jego danych osobowych w postaci imienia i nazwiska, publiczne zamieszczenie zdjęć, filmów z warsztatu z jego udziałem w celach promocyjnych i marketingowych.
 16. Poprzez przystąpienie do warsztatu uczestnicy wyrażają zgodę na warunki zawarte w powyższym regulaminie. Niniejszy regulamin jest jedynym określającym zasady warsztatu. Regulamin dostępny jest na profilu FB GBP w Grucie i Gminy Gruta oraz na stronie biblioteka.gruta.pl i gruta.pl .
 17. Wszystkie kwestie, których nie obejmuje niniejszy regulamin ustala organizator.

Osobą do kontaktu w kwestiach warsztatu jest:  Anna Fabrykiewicz, tel.510 266 862

screen wędkarski

REGULAMIN ZAWODÓW WĘDKARSKICH

                      w ramach imprezy plenerowej Europejskie Dni Dziedzictwa

w ramach projektu WIEŚ NA WEEKEND 2019 – „Nasze dziedzictwo, nasza kultura, nasza tradycja”.

 

 1. Organizatorem zawodów wędkarskich jest Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Kulerskiego w Grucie i Gminne koło Wędkarskie w Grucie.
 2.  Konkurs odbędzie się dnia 14.09.2019r. w godzinach porannych. Zbiórka o godzinie 6.00- przygotowanie do wędkowania. Start zawodów 7.00-10.00 na plaży i pomoście nad Jeziorem Dużym w Grucie.
 1. Stanowiska będą przydzielone w drodze losowania.
 1. W zawodach mogą brać udział zarówno osoby dorosłe, młodzież, jak i dzieci (osoby nieletnie jedynie pod opieką Opiekuna prawnego).
 2. Organizator przewiduje dwie kategorie wiekowe: dzieci i dorośli.
 3. Warunkiem niezbędnym udziału w zawodach jest posiadanie wykupionego pozwolenia na połów ryb na tym stanowisku – w przypadku dzieci, takie pozwolenie musi posiadać opiekun prawny.
 4. Uczestnicy mogę używać jednej  wędki trzymanej w ręku, ale na stanowisku ilość sprzętu zapasowego jest dowolna.
 5. Możliwe jest stosowanie różnych przynęt, dopuszczonych jednak przez regulamin amatorskiego połowu ryb.
 6. W zawodach punktowane będzie waga według zasady:

1 gram = 1 punkt, punkty za wagę  będą zsumowane.

Do punktacji będą brane pod uwagę wszystkie złowione ryby spełniające warunki określone w regulaminie amatorskiego połowu ryb, tzn. nie można łowić ryb w okresie ochronnym oraz nie spełniających warunków wymiarowych (takie ryby należy niezwłocznie po złowieniu wypuścić)

 1. Zgłoszenia Uczestników przyjmuje pan Michał Barszczewski – prezes Gminnego Koła Wędkarskiego w Grucie do 14.09.2019. r. do godz. 6.00 – pod numerem telefonu 696 430 494 lub osobiście
 2. Ilość miejsc ograniczona -26- decyduje kolejność zgłoszeń.
 3. Wyniki zawodów zostaną ogłoszone w godzinach 15.00-18.00 podczas imprezy plenerowej Europejskich Dni Dziedzictwa na plaży nad Jeziorem dużym w Grucie.
 4. W zawodach wędkarskich przewiduje się nagrody rzeczowe ufundowane przez KSOW w programie grantowym Wieś na weekend 2019- dla trzech najlepszych w kategorii dzieci i trzech najlepszych w kategorii dorośli.
 5. Organizator zastrzega sobie prawo do zamian w regulaminie zawodów.

Postanowienia końcowe:

 1. Jeżeli którekolwiek z postanowień Regulaminu uznane zostanie, w całości lub częściowo, za nieważne lub niemożliwe do wyegzekwowania, to wszelkie inne postanowienia (w całości bądź częściowo) zachowają ważność i wykonalność.
 2. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za wypadki i zdarzenia losowe zaistniałe podczas zawodów.
 3. Każdy uczestnik bierze udział w zawodach na własną odpowiedzialność (w przypadku uczestników niepełnoletnich na wyłączną odpowiedzialność opiekunów prawnych).
 4. Uczestnik zawodów wyraża zgodę na publiczne ogłoszenie wyników, publiczne podanie jego danych osobowych w postaci imienia i nazwiska, publiczne zamieszczenie zdjęć, filmów z turnieju z jego udziałem w celach promocyjnych i marketingowych.
 5. Poprzez przystąpienie do zawodów uczestnicy wyrażają zgodę na warunki zawarte w powyższym regulaminie. Niniejszy regulamin jest jedynym określającym zasady zawodów. Regulamin dostępny jest na profilu FB GBP w Grucie, Gminy Gruta i Gminnego Koła Wędkarskiego w Grucie, na stronie biblioteka.gruta.pl i gruta.pl .
 6. Wszystkie kwestie, których nie obejmuje niniejszy regulamin ustala organizator.

Osobami do kontaktu w kwestiach konkursowych jest:

Anna Fabrykiewicz, tel.  510 266 862,  Michał Barszczewski, tel. 696 430 494

 

screen konkurs plast.

 

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO  DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

,,80 LAT TEMU BYŁY TAKIE WRZEŚNIOWE DNI…. wybuch II Wojny Światowej oczami dzieci”

w ramach imprezy plenerowej Europejskie Dni Dziedzictwa

w ramach projektu WIEŚ NA WEEKEND 2019 – „Nasze dziedzictwo, nasza kultura, nasza tradycja”.

 

 1. Organizatorem konkursu jest:  Gminna Biblioteka Publiczna im. W. Kulerskiego w Grucie. Konkurs rozpoczyna się 16.08.2019r. i trwać będzie do 14.09.2019r.
 2. Prace należy złożyć najpóźniej do dnia 10.09.2019r. do Gminnej Biblioteki Publicznej im. W. Kulerskiego w Grucie lub do jej filii w Okoninie, Boguszewie, Nicwałdzie.
 3. Temat prac konkursowych brzmi:

,,80 lat temu były takie wrześniowe dni… – wybuch II wojny światowej oczami dzieci.”

 1. W konkursie mogą brać udział uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych:

I kat. w. – kl. I – IV oraz   II kat. w. – kl. V – VIII

Warunki uczestnictwa w konkursie:

 1. Prace konkursowe należy złożyć do  Gminnej Biblioteki Publicznej im. W. Kulerskiego w Grucie lub do jej filii w Okoninie, Boguszewie, Nicwałdzie do dnia 10.09.2019r.
 2. Praca konkursowa ma być pracą plastyczną wykonaną w dowolnej technice. Temat pracy: ,,80 LAT TEMU BYŁY TAKIE WRZEŚNIOWE DNI…. – wybuch II Wojny Światowej oczami dzieci”
 3. Każdy z uczniów może przekazać tylko jedną pracę.
 4. Prace przekazane na konkurs muszą być pracami własnymi, wykonanymi dowolną techniką, wcześniej nieopublikowanymi.
 5. Każdy uczestnik konkursu powinien opatrzyć pracę tytułem oraz swoimi danymi: imię i nazwisko, klasa i nazwa szkoły oraz nr telefonu opiekuna (rodzica). Dane te będą służyć do kontaktu organizatora z uczestnikiem konkursu. Prace nie podpisane, anonimowe nie będą zakwalifikowane do konkursu.
 6. Dane osobowe uczestników pozyskane są wyłącznie do celów Konkursu i nie będą udostępniane podmiotom trzecim.
 7. Naruszenie przez uczestnika konkursu któregokolwiek z warunków konkursu oznaczać będzie nie zakwalifikowanie pracy do konkursu lub utratę prawa do nagrody.
 8. Organizator zastrzega sobie prawa do wielokrotnego, nieodpłatnego publikowania imion, nazwisk, zdjęć i informacji o zwycięzcach, wykonanych pracach i uczestnikach konkursu w celach promocyjnych i marketingowych.
 9. Poprzez przystąpienie do konkursu uczestnicy wyrażają zgodę na warunki zawarte w powyższym regulaminie. Niniejszy regulamin jest jedynym określającym zasady konkursu. Regulamin dostępny jest na profilu FB GBP im. W. Kulerskiego w Grucie oraz Gminy Gruta , na stronie biblioteka.gruta.pl i gruta.pl. Wszystkie kwestie, których nie obejmuje niniejszy regulamin ustala organizator.

Wyniki konkursu i nagrody:

 1. Trzyosobowe jury powołane przez organizatora, spośród przekazanych prac wyłoni laureatów konkursu w dwóch grupach wiekowych.
 2. Kryteria oceny prac: zgodność z tematyką, estetyka pracy i oryginalność.
 3. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 09.2019r. podczas spotkania organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. W. Kulerskiego w Grucie

w ramach wydarzenia Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD)- plaża nad Jeziorem Dużym w  Grucie w godzinach 15.00-18.00.

Dodatkowo informacja o laureatach zostanie zamieszczona na stronach internetowych GBP i UG, oraz  w Głosie Gruty  a także na FB biblioteki i urzędu.

 1. Nagrodzone zostaną trzy najlepsze prace w każdej
 2. Decyzja jury, co do wskazania laureatów konkursu oraz przyznania im nagród jest ostateczna.
 3. Nagrody nie podlegają zamianie na inne nagrody rzeczowe, ani na ich równowartość pieniężną.
 4. W konkursie plastycznym przewiduje się nagrody rzeczowe, ufundowane przez KSOW w programie grantowym Wieś na weekend 2019.

Osobą do kontaktu w kwestiach konkursowych jest Anna Fabrykiewicz, tel. 510 266 862