We wtorek 13 czerwca o godzinie 16.00 do Biblioteki w Okoninie przyjechała znana i utytułowana pisarka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych – pani Grażyna Bąkiewicz.

Na spotkanie autorskie przybyło kilkunastu czytelników, którzy przez ponad dwie godziny z autentycznym zainteresowaniem słuchali opowieści pisarki, jak zaczęła się jej przygoda  z pisaniem, jak bardzo interesuje ją historia i jak bardzo empatycznie podchodzi do ludzi. Pani Grażyna opowiadała o swojej pracy nauczyciela historii w łódzkiej szkole, gdzie uczy dzieci  tak, że one  lubią historię, znają, mało tego pamiętają wydarzenia historyczne!

Uczestnicy spotkania z niedowierzaniem słuchali o niewolnictwie na ziemiach polskich w czasach pierwszych Piastów, czy o tym, jak Bolesław Chrobry zachwycił Ottona III  niezmiernymi bogactwami, których w rzeczywistości… nie miał. Ciekawostką przekazaną przez autorkę było także to, iż badania wskazują, iż Mieszko I mógł być …Wikingiem!!

Autorka z zainteresowaniem opowiadała, skąd bierze pomysły na swoje książki, na swoich bohaterów, jak bardzo inspiruje się życiem i swoją pracą dydaktyczną.

Spotkanie było nad wyraz udane, uczestnicy licznie zadawali pytania, wykazywali duże zainteresowanie tak ciekawą formą uczenia historii w szkole. Wielu uczestników kupiło także książki pani Grażyny, w których autorka dokonała pamiątkowych imiennych dedykacji.

Te spotkanie przeszło już do historii, ale ciepłe wspomnienia o Grażynie Bąkiewicz zostaną w naszych wdzięcznych sercach na długo. I jak powiedziała jedna z uczestniczek „od teraz polubię historię” można się domyślać, że te spotkanie będzie owocne. I zapewne taki był zamiar autorki.

Dziękujemy Pani Grażyno i zapraszamy do nas ponownie !

Tekst AF / fot. AF i czytelnik DKK