Znamy i poznajemy naszą historię.
„Żonkile” w Okoninie – łączy nas pamięć.
W piątek 21 kwietnia w Bibliotece w Okoninie, która jest filią GBP w Grucie miało miejsce cykliczne wydarzenie pod nazwą „Żonkile”. Byliśmy w grupie ok. 1000 szkół i bibliotek w całej Polsce i za granicą, które pamiętały o 74. rocznicy powstania żydowskiego.
„Żonkile” to akcja zainicjowana przez Muzeum Historii Żydów w Polsce POLIN, dotycząca upamiętnienia bohaterów powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało do połowy maja 1943 roku.
O żonkilach wspominał Marek Edelmann – jeden z dowódców powstania, który dokładnie te kwiaty otrzymywał od anonimowego dawcy w każdą rocznicę powstania.
W Okoninie na wydarzenie przyszło 8. młodych ludzi, którzy z zainteresowaniem obejrzeli udostępniony przez POLIN film „Nie było żadnej nadziei” traktujący o Żydach, holocauście i samym powstaniu w getcie warszawskim. Następnie było quiz multimedialny „Co wiesz o Żydach” oraz wysłuchaliśmy piosenki „Adir” w wykonaniu The Yeshiva Boys Choir.
Oczywiście nie było się bez symbolu tego wydarzenia – żonkili. Każdy uczestnik otrzymał i przykleił sobie do ubrania papierowego żonkila. Tego dnia każdy czytelnik odwiedzający Bibliotekę mógł obejrzeć tematyczną wystawę książek i przeczytać informacje na tablicy informacyjnej, a także otrzymać papierowego żonkila.
Dziękujemy, że tego szczególnego dnia byliście z nami i z powstańcami z getta. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku także połączy nas pamięć i symbol żonkila.
Tekst/zdjęcia Anna Fabrykiewicz
Rok 2017 to 75. rocznica rozpoczęcia przez nazistowskie Niemcy “Akcji Reinhardt” polegającej na wymordowaniu od marca 1942 do listopada 1943r. około 2 milionów polskich Żydów.
Organizatorzy pieszego rajdu szlakiem więźniarek Stutthofu wysłanych m.in. do jego podobozu w Bocieniu 25. kwietnia zorganizowali warsztaty historyczne połączone ze zwiedzaniem muzeum byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie. Wyjazd zorganizowany został w ramach ogólnopolskich obchodów „Akcji Reinhard” – był możliwy dzięki pomocy Muzeum Stutthof w Sztutowie, Urzędu Gminy Gruta oraz Firmy Usługowo-Handlowej „JEST”.
Dziękuję za możliwość udziału w warsztatach historycznych
Celestyna Cichocka
Fotografie Jerzy Strużyna