logoGminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Kulerskiego w Grucie wraz z filiami w Boguszewie, Nicwałdzie i Okoninie będzie realizować od września do grudnia 2018 roku (z możliwością przedłużenia) projekt dla trzylatków i ich rodziców pod nazwą “Mały człowiek – Wielka Książka”

Od września 2018 roku podczas odwiedzin jednej z bibliotek biorących udział w akcji Mały Czytelnik otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą zawierającą książkę „Pierwsze wiersze dla…”, broszurę informacyjną dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek. Podczas kolejnej wizyty w bibliotece zakończonej wypożyczeniem przynajmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę do Karty, a po uzyskaniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dziecko pozna ciekawe miejsce, jakim jest biblioteka, oraz zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Zalety projektu:

– Dostępność – udział w projekcie dostępny jest dla wszystkich trzylatków, niezależnie od statusu materialnego ich rodziców.

– Udział jest bezpłatny dla wszystkich grup beneficjentów, w tym bibliotek, rodziców i dzieci.

– Korzystanie z bibliotek także jest bezpłatne.

– Badania wykazują, że dzieci, które są wychowywane w środowisku, gdzie książka jest naturalnym elementem jego otoczenia, są bardziej pewne siebie, mają większy niż ich rówieśnicy zasób słownictwa, dobrze rozwiniętą wyobraźnię, a w przyszłości osiągają sukcesy i zarabiają więcej.

– Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica / opiekuna, który nie tylko udziela głosu postaciom, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Liczba miejsc w projekcie ograniczona, zatem zapraszamy juz teraz do odwiedzin Bibliotek i zapisywania się do tego niecodziennego i kreatywnego projektu 🙂

Anna Fabrykiewicz