Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 roku Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 roku zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.” (http://edd.nid.pl)

Od trzech lat Gmina Gruta czynnie uczestniczy w EDD. Nasza Gmina posiada bardzo wiele różnorodnych zabytków. Coroczne spotkania pozwalają nam na lepsze poznanie, posiadanych skarbów. Gmina Gruta posiada wiele miejsc ściśle związanych z historią naszego kraju.

„Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki” – to temat przewodni tegorocznych EDD.

W Markowicach w czasie inauguracji EDD w naszym województwie, podkreślono fakt, że często obcujemy z wspaniałymi dziełami sztuki, które są dla nas tak naturalnymi elementami naszego otoczenia, że nie widzimy w nich dzieł sztuki.

W sobotę 17. września mieszkańcy Gminy i goście uczestniczyli we mszy świętej odprawionej przez księdza Kamila Pańkowca w „języku aniołów” –  łacinie. Mszę poprzedził wykład Tomasza Piwowarskiego o rzeźbach i obrazach przedstawiających Maryję, znajdujących się w świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grucie.

Od trzech lat w czasie EDD, spotykamy się na plaży nad Jeziorem Dużym w Grucie. W tym roku nauczyciel Zespołu Szkół w Grucie, Joanna Witkowska wspólnie z młodzieżą ze szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowała wystawę fotograficzną, poświęconą figurkom maryjnym z terenu naszej gminy.  Nie zaprezentowano  wszystkich małych dzieł sztuki poświęconych Maryi. Uczniowie dokonali wspaniałej rzeczy, nie tylko wykonali dokumentację fotograficzną, przeprowadzili wywiady z osobami pamiętającymi okoliczności wybudowania tych kapliczek oraz z osobami obecnie dbającymi o nie.

W 2014r., EDD  odbyło się pod hasłem: „Dziedzictwo – źródło tożsamości”. „Źródło”  jako ścisły związek nie dostrzeganego związku kultury i historii z wodą.

Historia naszej gminy jest ściśle związana z wodą. W tym roku odbyły się III Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Gruta. W tym roku przechodni puchar zdobył pan Kędzior.  Puchar w imieniu wójt, Haliny Kowalkowskiej zwycięzcy konkursu wręczyła Halina Saucha /skarbnik Gminy Gruta/.. Przez ostatnie dwa lata puchar zdobył pan Michał Barszczewski.

Ponieważ czego „Czego Jaś się nie nauczył tego Jan nie będzie umiał” w czasie EDD najmłodsi mieszkańcy gminy wspólnie z rodzicami, dziadkami,  co roku biorą udział w wielu konkursach, zabawach zorganizowanych na plaży. W tym roku konkursy przygotowała Anna Fabrykiewicz. Pani Ewa Schmidt – sołtys Gruty, radna, zadbała osobiście o nagrodzenie łakociami juniorów i  seniorów biorących udział w zabawach.

Panie z Gruty wydawały przygotowane słodycze, częstowały obecnych na plaży kawą, herbatą, zupą rybną. Przygotowano również ognisko nad którym każdy mógł upiec kiełbaski.  Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grucie  dbali o bezpieczeństwo uczestników spotkania.

Słoneczna pogoda sprzyjała korzystającym z kajaków, łodzi i roweru wodnego.

Organizatorzy dziękują strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grucie za dużą pomoc w przeprowadzeniu spotkania na plaży.

Organizatorzy dziękują mieszkańcom, gościom, radnym Mirosławie Kozickiej, Henrykowi Zalewskiemu, dyrektorowi ZS w Grucie Krzysztofowi Fickowi za udział w obchodach EDD 2016.

Organizatorzy:

Sołectwo Gruta