Najmłodsi czytelnicy w godzinach od 9:00 do 15:00 każdego dnia ferii aktywnie spędzali czas w bibliotece. Uczestnicy spotkań byli projektantami wnętrz. Samodzielnie zaplanowali i wykonali dekorację naszej tablicy informacyjnej. Z kartonów wykonali szkielet grodu ze zwodzonym mostem. Każdego dnia ćwiczyli spostrzegawczość i zręczność oraz wiedzę o historii Polski /poznawali symbole historyczne/. Odwiedzaliśmy różne kraje smakując przyprawy i produkty spożywcze. Młodzi odkrywcy szukali książek, które opisywały zastosowanie poznanych nowych produktów oraz przewodniki turystyczne opisujące kraje w których rosną te rośliny. Byli zdziwieni wyglądem ziaren kardamonu i pyłku kwiatowego. „Mole książkowe” dbały również o kondycję fizyczną, spacerowały po bibliotece nosząc „bibliotekę” (książkę o bibliotekach) na głowie. Każdego dnia Kasia czytała fragment „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza, oraz „łamaliśmy języki” szybko czytając wiersze „Sekrety słów” – każdy wiersz poświęcony był danej literze alfabetu. Pani Hanna Tomaszewska i pan Zbigniew Olkiewicz, autorzy tych wierszy, wybrali naprawdę trudne do szybkiej wymowy słowa. Młodzi artyści wykonali również dekoracje wielkanocne. Kasia i Mateusz odbyli również praktyki bibliotekarskie – zgodnie z kodem stosowanym przez bibliotekarzy (system UKD) układali książki na pólkach oraz pieczętowali nowo zakupione lub otrzymane od czytelników książki. Wspólnie z innymi czytelnikami brali udział w spacerze po ścieżce dydaktycznej w Białochowie. To było już nasze drugie spotkanie w tym pięknym miejscu z panią Hanną Grudziecką z Nadleśnictwa w Jamach. Grupa 25 czytelników bibliotek z Gruty i Okonina w piękną zimową pogodę, poznała zwyczaje zwierząt mieszkających w naszych lasach. Uczestnicy wyprawy zobaczyli florę pod piękną zimową pokrywą śnieżną. Pani Hanna na pamiątkę spotkania z nami otrzymała od nas wykonane przez Kasię i Mateusza wielkanocne ozdoby. Każdy uczestnik wyprawy otrzymał od pani Hanny torbę ekologiczną i zeszyt z zadaniami. Dzięki wsparciu przyjaciół Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Kulerskiego w Grucie, po spacerze, odpoczęliśmy przy ognisku piekąc kiełbaski.

W Okoninie i Boguszewie w bibliotekach też się sporo działo … czekamy na relacje bibliotekarek …

Tekst CC/zdjęcia CC i BO