dav

Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) to wielkie święto zabytków i tradycji regionu. W tym roku w Polsce świętujemy 26. edycję tego największego i najważniejszego społecznego projektu o ogólnoeuropejskim zasięgu. Gmina Gruta włączyła się w to działanie i w sobotę 15 września po raz szósty z rzędu organizowaliśmy u nas Dni naszego Dziedzictwa. Tradycją są już stałe elementy, jak poranne Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Gruta oraz popołudniowa Msza w Kościele Parafialnym w Grucie odprawiana w języku łacińskim.

Muzyczną oprawę mszy uświetnił po raz kolejny wspaniały  Chór Kolegiata z Grudziądza pod dyrekcją Marka Mateckiego.
Następnym miejscem spotkania była plaża nad jeziorem Dużym w Grucie, gdzie najpierw Chór Kolegiata dał piękny koncert pieśni patriotycznych, potem nastąpiło wręczenie nagród w zawodach wędkarskich. Puchar przewodni otrzymał w tym roku Karol Kędzior.
Nad jeziorem miał także swój finał pierwszy konkurs fotograficzny „Gmina Gruta w 1918 i 100 lat później”. Wpłynęło kilkanaście przepięknych fotografii, ukazujących naszą gminę w różnych ujęciach: przyrodniczych, krajobrazowych, architektonicznych.  Laureatami zostali wg kolejności miejsc : Piotr Wiśniewski, Henryk Wiącek oraz Renata Zgardowska. Przyznane zostały także dwa wyróżnienia: Dorota Glinowiecka oraz Urszula Przesmycka.
Swoje stoiska miało także Nadleśnictwo Jamy oraz Chełmżyński Klub Hodowców Gołębi Rasowych – można tam było oglądać, zasięgać wiedzy lub  wziąć udział w różnych zabawach. Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Kulerskiego przygotowała ekspozycję zdjęć, materiałów dydaktycznych i informacyjnych o Gminie Gruta oraz przygotowała blok literacko – sportowo – rekreacyjny w którym wzięli udział niemal wszyscy uczestnicy spotkania nad jeziorem. Był to czas wspaniałej zabawy, mnóstwa uśmiechu i licznych nagród.
Nie można też nie wspomnieć o słodkim poczęstunku, kawie, herbacie i pysznej zupie rybnej serwowanej przez Sołectwo Gruta.

dav

Dziękujemy absolutnie wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację tego pięknego wydarzenia. Tegoroczne Dni Dziedzictwa odeszły już do historii, ale zapewnimy- za rok się znów spotkamy!

Tekst: A.Fabrykiewicz, foto O. Karwowska