Już możemy mówić o tradycji – konkursie deklamacji wierszy o świętach grudniowych. Po raz ósmy 11 grudnia 2017 r.,  odbył się Gminny Konkurs Poezji pn.: „Boże Narodzenie w poezji”;  zorganizowany przez: Wójt Gminy Gruta, Halinę Kowalkowską, Szkołę Podstawową im. kpt. Floriana Laskowskiego oraz Gminną Bibliotekę Publiczna im. Wiktora Kulerskiego w Grucie.

Kolędy, które zaśpiewał chór prowadzonych przez nauczyciela muzyki Grzegorza Grzankę, wprowadziły obecnych na sali w szkole w Grucie w świąteczną atmosferę. Młodych recytatorów i ich opiekunów, rodziców, powitał dyrektor szkoły Krzysztof Ficek.

W konkursie udział wzięło 19. dzieci. Deklamacje oceniały panie: Bożena Neumann – przewodnicząca komisji, Olga Karwowska, Izabela Ostrowaka.

W tym roku jury przyznało nagrody w czterech kategoriach wiekowych. W pierwszej grupie wiekowej (klasy 0 i I) nagrodzono: I – Blankę Osińską ze SP w Nicwałdzie, II – Igora Kulwickiego ze SP w Słupie, III – Blankę Kulwicką ze SP w Plemiętach. W drugiej grupie wiekowej (klasy II i III)  nagrody otrzymali: I – Wiktora Maron ze SP w Grucie, II – Roksana Budzikowska ze SP w Słupie, III – Roksana Rzepkowska ze SP w Nicwałdzie.  W trzeciej grupie wiekowej (klas IV i V) jury nagrodziło: I – Patrycję Jaranowską ze SP w Słupie, II – Kingę Sauchę ze SP w Nicwałdzie,  III – Damiana Rafalskiego z SP w Boguszewie. Wśród najlepszych recytacji najstarszych uczestników konkursu nagrodzono: I – Alinę Rafalską z SP w Boguszewie, II – Dominikę Zalewską z SP w Nicwałdzie, III – Oliwię Jaranowską z SP w Słupie.

Dyrektor SP w Grucie wręczył nagrodzonym uczniom,  nagrody książkowe ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Wiktora Kulerskiego w Grucie. W tegorocznej edycji konkursu wszyscy młodzi uczestnicy otrzymali książki „Nasze baśnie i legendy” – zbiór legend i baśni o naszej Gminie, napisanych i namalowanych przez dzieci.

Celestyna Cichocka

Zdjęcia CC i MG