Biblioteka w Okoninie, która jest filią GBP Gruta, po raz czwarty wzięła udział w projekcie warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i po raz kolejny wspólnie obchodziliśmy 75. już rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.  Z zaproszenia skorzystało kilkoro młodych ludzi, którzy wspólnie obejrzeli film „Nie było żadnej nadziei”. Opowiadał on w dużym skrócie o losach Polaków pochodzenia żydowskiego w czasie II wojny światowej –o licznych, dotkliwych restrykcjach ze strony Niemców, o powstaniu getta żydowskiego,  a następnie o wybuchu powstania, chociaż „nie było żadnej nadziei, aby przeżyć…”

Uczestnicy pokolorowali charmsy- Rękę Fatimy, która wg zwyczaju ma chronić od złego oraz poznali i posmakowali przysmaki żydowskie – chałwę, chałkę, daktyle i macę. Sporo czasu poświęciliśmy na rozmowę o kulturze żydowskiej i holocauście. Ciekawa też była prezentacja znanych osób, które miały pochodzenie żydowskie – Albert Einstein (poznaliśmy historię słynnego zdjęcia z „językiem”), Helen Rubinstein, Marylin Monroe i wielu aktorów z Hollywood.

Na koniec wspólnie doszliśmy do wniosku, że przecież ludzie pochodzenia żydowskiego wyglądają tak samo jak każdy inny i takie spotkanie jak to, może łączyć ludzi.

#ŁączyNasPamięć

@museumPolin