IMG_5323“Równia pochyła: zlepek wspomnień i faktów” autorstwa Miłosława Fuszary to niesamowicie ciekawe kompendium wiedzy o historii naszej Gminy Gruta, trochę Grudziądza i gmin ościennych, ale i historii naszego kraju w latach 1922- 1940.
Książka napisana przez mieszkańca Boguszewa, opowiada historię rodu Fuszarów, którzy tuż po I wojnie światowej przeprowadzili się z Lubelszczyzny na Pomorze. Autor zadał sobie niemało trudu, aby setki informacji poprzeć faktami z gazet, kronik, ksiąg parafialnych czy wspomnień członków rodziny, jak i znajomych. Są tutaj historie osobiste: związki, miłości, dramaty, pogrzeby, ale wszystko pięknie przeplata się z podobnymi historiami z terenu okolicznych wsi, parafii Radzyń i Linowo. Można sie z tej książki dowiedzieć, jaka była pogoda, jakie robiono zasiewy, kto z kim się pobił, kto się utopił, kto co ukradł, a kto żył w nędzy…wiele nazwisk, wiele dat, ale Autor nie zawężał się tylko do wsi. Pisał o Grudziądzu, o wizycie prezydenta Wojciechowskiego, o sytuacji politycznej, gospodarczej, o spotkaniach różnych partii i stronnictw. Co bardzo ważne dla naszej Biblioteki, jest także wiele wzmianek o naszym Patronie- Wiktorze Kulerskim- znanym wydawcy i redaktorze Gazety Grudziądzkiej, ale też zaangażowanym polityku.
Książka przebogata w fakty, ale czyta się ją dobrze, szczególnie, że opisy różnych zdarzeń czy miejsc bez problemu sobie wyobrazić można. IMG_5324
Polecam ją do czytania wszystkim, nie tylko fascynatom historii. Książki są dostępne w każdej naszej placówce bibliotecznej,dzięki ofiarowaniu czterech egzemplarzy przez Autora dla naszych Bibliotek. Bardzo dziękuję za ten dar, a jednocześnie gratuluję pomysłu i determinacji w stworzeniu tak ciekawej, barwnej i potrzebnej książki. Z największą przyjemnością czytałam o tej nieznanej historii naszej małej Ojczyzny. Polecam serdecznie!!