[…] W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi” – napisał w liście pan Prezydent Andrzej Duda.
W piękne słoneczne piątkowe przedpołudnie,  na świeżym powietrzu uczyniliśmy zatem zadość prośbie pana Prezydenta i czytaliśmy lekturę Narodowego Czytania 2018. Akcja ta zgromadziła sporą widownię, co też potwierdza, jak miło przyjmowane jest te cykliczne wydarzenie. Ciekawostką jest fakt, że pierwsze czytanie miało miejsce w 2012 roku i wtedy zgłosiło się 60 placówek w całej Polsce – w tym też i Biblioteka w Grucie (wtedy we współpracy z GCK), w 2018 roku tych liczba placówek sięgnęła prawie trzy tysiące i oczywiście Biblioteka w Grucie brała udział we wszystkich tych wydarzeniach!

Lektorami byli: Halina Kowalkowska – wójt naszej gminy, Hanna Szumotalska- dyrektor GCK, Krzysztof Ficek – dyrektor SP, Paulina Gogolin – gimnazjalistka oraz Sylwia Jaszewska – kierownik WTZ i Piotr Kalicki – kierownik ŚDS. Całość okrasiły przepiękne piosenki o miłości do Ojczyzny.
Organizatorami wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Kulerskiego w Grucie oraz Biblioteka Szkolna w Szkole Podstawowej w Grucie.

« z 2 »