indeksEuropejskie Dni Dziedzictwa, organizowane w naszej Gminie już od siedmiu lat, mają już swoją tradycję i spore rzesze fanów. W Grucie, w sobotę 14 września, podobnie jak w wielu miejscach Europy, promowaliśmy różnorodność  regionalnego dziedzictwa kulturowego.
Biblioteka w Grucie napisała projekt do KSOW w ramach działania „Wieś na weekend’2019” i otrzymała grant 4 000,00 na organizację EDD.
Tego dnia już od szóstej rano nad Jeziorem Dużym odbyły się Zawody Wędkarskie, w międzyczasie w Bibliotece w Grucie realizowane były warsztaty rękodzieła, prowadzone przez trenerkę Małgorzatę Górecką. O godzinie 14.00 w gruckim Kościele odprawiona została msza po łacinie przez księdza proboszcza Henryka Szczodrowskiego, przy akompaniamencie organisty Krzysztofa Kani.
Od godziny 15-tej na plaży nad Jeziorem Dużym rozpoczął się blok wydarzeń, podczas którego wręczyliśmy nagrody w konkursie plastycznym „80 lat temu były takie wrześniowe dni…II wojna światowa oczami dzieci” ogłoszonym już w trakcie wakacji. Wpłynęły na niego 23 prace w dwóch kategoriach. W grupie klas I-IV zwyciężyli Julia Kruca, Zosia Kwiatkowska i Alicja Kruczek, a w klasach V-VIII – Jakub Kolemba, Patrycja Jaranowska, Dorota Glinowiecka. Wręczyliśmy także liczne wyróżnienia i nagrody pocieszenia.
Następnie wyłoniliśmy zwycięzców w zawodach wędkarskich, i tak w grupie dzieci I miejsce zajął Bartosz Domżalski, i kolejno Michał Domżalski, Amelia Anflik i wyróżnienie dla Łukasza Anflik. Wśród dorosłych zwyciężyli: Sebastian Słomiński, Paweł Osmański, Paweł Domżalski i wyróżnienie otrzymał Łukasz Osmański.
Kolejny konkurs zorganizowaliśmy dla dorosłych, którzy zmagali się w quizie wiedzy o grantodawcy (KSOW). Konkurs wygrali Aleksandra Kolemba, Aleksandra Proc i Dominika Śniadecka.
Laureaci wszystkich konkursów otrzymali nagrody w postaci bonów ufundowane w ramach projektu KSOW.
Ponadto na plaży zorganizowana była wystawa ozdobnych ptaków i zwierząt, stoisko Nadleśnictwa Jamy oraz stoisko Sołectwa Gruta, które oferowało tradycyjnie już zupę rybną, ciasto, kawę i napoje. Strażacy z gruckiego OSP zajęli się przygotowaniem ogniska i pieczeniem kiełbasek, a pan Dawid Gamoń uatrakcyjnił nasze EDD wystrzałami z armatki czarnoprochowej, a także udostępnił do zwiedzania autentyczny wóz sanitarny z czasów II wojny światowej.
Oprócz tego Bibliotekarki przygotowały blok zabaw literacko – sportowych, w których nie brakowało chętnych. Ponadto w ramach projektu przygotowana była broszura informacyjna oraz gadżety promocyjne, rozdawane wszystkim uczestnikom.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się strefa relaksacyjna z leżakami i kocami z logo EDD.
Organizatorami wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna im. W. Kulerskiego w Grucie i Gmina Gruta. Partnerami byli: Sołectwo Gruta, Chełmżyński Klub Hodowców Gołębi rasowych, Nadleśnictwo Jamy, parafia NMP w Grucie, OSP Gruta, Polski Związek Wędkarski Okręg Toruń Koło Gminne Gruta, Szkoła Podstawowa w Grucie oraz GCK.
Dziękujemy także darczyńcom i sponsorom oraz wielu ludziom, którzy pomagali przy organizacji tego wydarzenia. Nie sposób wszystkich wymienić, ale Wy wiecie, że te dzięki są dla Was.
Jako ciekawostkę podam, że EDD w naszym województwie organizowało tylko 18 miejscowości, a w naszym powiecie tylko Gruta i Grudziądz.
Kolejne EDD przeszły już do historii, ale wierzymy, że uczestnicy zachowają je we wdzięcznej pamięci i oczywiście zapraszamy już na kolejny rok!

« z 2 »