Od dziś do końca marca zapraszamy do naszej Biblioteki na wystawę o POLI NEGRI.
Pola, która urodziła się w Lipnie (w 2022 roku obchodziliśmy 125 rocznicę urodzin:) ) była pierwszą i jedyną do tej pory POLKĄ, która była mega gwiazdą amerykańskiego HOLLYWOOD!!!
Postać mega barwna, zaskakująca, nowatorska jak na tamte czasy – po prostu WARTA POZNANIA!!!
Z wystawą będzie też związany mini konkurs, ale szczegóły podam jutro 🙂
Mały BIOGRAM:
Barbara Apolonia Chałupiec urodziła się 2 stycznia 1897 roku w Lipnie. Nim ukończyła 10 lat była już uczennicą warszawskiej Szkoły Baletowej. Karierę tancerki pokrzyżowała jej choroba, zdecydowała się więc na edukację aktorską. W wieku 15 lat zagrała swoją debiutancką rolę w „Ślubach panieńskich”. Lipnianka związała się wówczas z aktorskim atelier „Sphinx”, gdzie powstawały pierwsze filmy z jej udziałem.
Na dużym ekranie zadebiutowała w 1914 roku w „Niewolnicy zmysłów”.
W 1917 przeniosła się do Berlina.
💋 Rola w filmie „Madame DuBarry” zwróciła uwagę dyrektorów Paramount Pictures. Jako pierwsza europejska aktorka w historii w 1922 Negri podpisała z wytwórnią kontrakt. Ten sukces sprawił, że stała się jedną z najpopularniejszych gwiazd amerykańskiego filmu niemego. Rozsławiły ją nie tylko role filmowe, ale także styl życia.
💅 Malowała paznokcie, nosiła botki na wysokim obcasie i bardzo oryginalne suknie. Przyjaźniła się z Charliem Chaplinem, Rudolphem Valentino i Margaret West.
📽 Rewolucja dźwiękowa w kinematografii niestety zakończyła karierę Poli Negri. Po drugiej wojnie światowej zagrała w trzech tylko filmach; w ostatnim, z 1964 roku, zagrała samą siebie.
⭐️ W 1970 wydała autobiografię “Pamiętnik gwiazdy”.
Zmarła, w wieku 90 lat, w San Antonio 1 sierpnia 1987 roku
plakat Poli Negri